Vitamin D

Wyjątkowa witamina

Czym jest witamina D

Witamina D odgrywa szczególną rolę w naszym organizmie. Ściśle biorąc, przypomina ona bardziej hormon niż witaminę. W przeciwieństwie do większości innych witamin organizm potrafi ją produkować sam, jednak pod warunkiem, że na skórę oddziałuje dostateczna dawka światła słonecznego. Witamina D bierze udział w wielu procesach przemiany materii w naszym organizmie, a jej niedobór wpływa niekorzystnie na zdrowie i sprawność. Problem: około 80% Polaków ma niedobór witaminy D lub przyjmuje jej za mało1.

Witamina D: znaczenie i zakres zastosowania

Bez właściwego zaopatrzenia w witaminę D trudno mówić o zachowaniu zdrowia i sprawności fizycznej. Zdrowe kości, budowanie prawidłowej masy kostnej, siła mięśni – witamina D uczestniczy w wielu procesach przemiany materii w naszym organizmie.

Do „klasycznych“ medycznych wskazań kwalifikujących do podania witaminy D zalicza się choroby kości, takie jak krzywica, osteomalacja i osteoporoza. Jest ona bowiem prawdziwą „witaminą kostną“, reguluje przyswajanie wapnia i fosforu, a przez to bierze udział w utrzymaniu zdrowych kości. Jej niedobór może prowadzić do osłabienia i spadku siły mięśni.

Pewne jest już, że niedobór witaminy D może objawiać się zmęczeniem, osłabieniem czy brakiem odporności. Jeśli chodzi o sprawność organizmu, efektywne wsparcie uzyskuje się dzięki uzupełnianiu poziomu witaminy D.

Dostarczanie witaminy D

W dostarczaniu do naszego organizmu witaminy D znaczenie mają dwa źródła: promienie słoneczne, pod wpływem których w skórze wytwarza się witamina D, oraz spożywane produkty.

Aż 90% witaminy D pochodzi z syntezy skórnej2

Niestety, w naszej szerokości geograficznej kąt padania promieni słonecznych nie pozwala na uzyskanie odpowiedniej do produkcji witaminy D długości fal UVB (290 – 320 nm). Ponadto współczesny styl życia (długotrwałe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach czy samochodach, przerwy obiadowe spędzane w firmowej kantynie) powoduje, że rzadko przebywamy na świeżym powietrzu – stąd wytwarzanie przez organizm witaminy D staje się zdecydowanie niedostateczne. Dodatkowo dochodzi do tego powszechne używanie kosmetyków do opalania z filtrem. Stosowanie filtrów UV latem - krem z filtrem zmniejsza skórną syntezę witaminy D o 95%3. Dobrze jest też wiedzie , że wraz z wiekiem znacznie spada synteza skórna witaminy D.

Ponadto eksperci zgodnie stwierdzają, że dostarczenie odpowiedniej ilości witaminy D z pożywieniem nie jest wcale łatwe.

VIGANTOLETTEN® 1000 j.m.

nr 1 * wśród preparatów z witaminą D

* IMS, sprzedaż wolumenowa 01-12.2016

Więcej

Witamina D: liczby i fakty

  • hormon, który organizm może produkować
  • sam (synteza w skórze)
  • warunek: odpowiednia długość fal UVB
  • 80 % Polaków cierpi na niedobór witaminy D1

Risiko-Test Vitamin-D-Mangel

TEST

Niedobór witaminy D: autotest

80 % Polaków ma niedobór witaminy D1. Sprawdź, czy możesz należeć do grupy zwiększonego ryzyka niedoboru witaminy D.

Zrób test >

porady-ktore-pomoga-w-motywacji

PORADY

Jak osiągnąć większą motywację do działania

Przeczytaj, jakie sposoby mogą Ci pomóc w osiągnięciu większej motywacji.

Więcej >

Aktualna reklama TV

Zobacz film >
suplement Diety

Vigantoletten Max

vigantolettenmax.pl