Kto jest zagrożony?

Niedobór witaminy D: grupy ryzyka

Pracownicy biurowi narażenie na niedobór witaminy D

1/7: Pracownicy biurowi

W dzisiejszym świecie pracy wiele osób spędza ponad 80% czasu w zamkniętych pomieszczeniach. E-maile, zebrania, przerwa obiadowa w kantynie – światło słoneczne jest w tej sytuacji zazwyczaj towarem deficytowym! A przecież właśnie tego potrzebuje nasz organizm, aby pobudzi do działania wewnątrzpochodną produkcję witaminy D. Nic więc dziwnego, że to pracownicy biurowi mają na ogół niedobory witaminy D.
Dzieci z generacji komputerowej należące do grupy ryzyka niedoboru witaminy D

2/7: Pokolenie komputerowe

Cóż może być bardziej pasjonujące od gry na konsoli z najlepszym kolegą? Albo od przeglądania portali społecznościowych? Pewne jest, że coraz mniej dzieci bawi się dzisiaj na świeżym powietrzu, młodzież i dorośli korzystają z facebooka czy skypa tak często, jak nigdy przedtem. Jednak ten, kto chętniej siedzi przed monitorem w ciemnym pokoiku zamiast „tankować” promienie słoneczne poza domem, zwiększa ryzyko niedoboru witaminy D.
Seniorzy narażeni na niedobór witaminy D

3/7: Seniorzy

Osoby starsze są grupą o zwiększonym ryzyku niedoboru witaminy D. Jedną z przyczyn jest spowolnienie procesu produkcji witaminy D przez organizm w starszym wieku. Problem niedoboru dotyczy szczególnie osób starszych, którzy rzadko wychodzą na słońce.
Kobieta stosująca kremy UV  należąca do grupy ryzyka niedoboru witaminy D

4/7: Osoby stosujące kremy z filtrem UV

Osoba używająca regularnie krem na dzień z filtrem przeciwsłonecznym wprawdzie jak najbardziej przeciwdziała rakowi skóry, jednak jednocześnie ryzykuje znaczne obniżenie wewnątrzpochodnej produkcji witaminy D. Stosowanie filtrów UV latem - krem z filtrem zmniejsza skórną syntezę witaminy D o 95%1

Kobiety o ciemnej karnacji należące do grupy ryzyka niedoborów witaminy D3

5/7: Ludzie z ciemną karnacją

U osób o ciemnej karnacji wydajność syntezy witaminy D jest znacznie obniżona. Powodem jest ciemny pigment – melanina, która działa jak swego rodzaju naturalny filtr przeciwsłoneczny.
Osoby z otyłością narażone na niedobór witaminy D

6/7: Osoby otyłe

Ze względu na zwiększony udział tłuszczu ustrojowego w masie ciała osoby otyłe mają większe zapotrzebowanie na witaminę D. Dlatego ludzie z wartością BMI (Body Mass Index) powyżej 25 także zaliczają się do grupy zagrożonej niedoborem witaminy D.
Dla przypomnienia: BMI = waga ciała (kg) / wysokość ciała (w m2)
Starsza kobieta u lekarza należąca do grupy ryzyka z niedoborem witaminy D

7/7: Osoby z różnymi schorzeniami

Niektóre choroby zwiększają zapotrzebowanie na witaminę D, dlatego ryzyko niedostatecznego jej stężenia wzrasta. Niektóre leki, takie jak kortyzol, mogą zwiększać zapotrzebowanie na witaminę D. W tym przypadku zaleca się kontrolę stężenia witaminy D poprzez wykonanie badania 25 (OH) D.
 
 
 
Vigantoletten 1000 j.m Witamina D

VIGANTOLETTEN® 1000 j.m.

nr 1 * wśród preparatów z witaminą D

* IMS, sprzedaż wolumenowa 01-12.2016

Więcej

Kobieta sprawdza czy ma niedobór witaminy D

NIEDOBÓR WITAMINY D

Czy możesz być w grupie ryzyka?

80 % Polaków ma niedobór witaminy D1. Sprawdź, czy możesz należeć do grupy zwiększonego ryzyka niedoboru witaminy D.

Sprawdź >

Aktualna reklama TV

Zobacz film >
suplement Diety

Vigantoletten Max

vigantolettenmax.pl