Mezczyzna-z-wlasciwym-poziomem-witaminy-D

Witamina D

Odpowiedni poziom witaminy D3 (cholekalcyferolu) ma istotne znaczenie dla Twojego zdrowia i sprawności. Witamina D ma wiele różnych funkcji w organizmie, np. stymuluje wydzielanie insuliny, wpływa na funkcjonowanie mięśnia sercowego, zapobiega stanom zapalnym, reguluje ciśnienie krwi, a także reguluje wzrost komórek1. Udowodniono, że niedobór witaminy D może być przyczyną wielu schorzeń1. Problem tkwi w tym, że prawie 80% ludzi ma jej zdecydowanie za mało2. Sprawdź, czy należysz do tej grupy i dowiedz się, dlaczego witamina D jest dla Twojej kondycji tak ważna. Jaką rolę ma do spełnienia? I dlaczego tak trudno dostarczyć organizmowi wystarczającą jej ilość?

Czym jest witamina D

Witamina D spełnia wyjątkową rolę wśród witamin. Ściśle biorąc, pod wieloma względami bardziej przypomina hormon niż witaminę. Organizm może ją produkować samodzielnie – warunkiem jest jednak wystarczająca ekspozycja ciała na promienie słoneczne2.

 

 

Witamina D: zadania

 Odpowiednie stężenie witamin D jest ważne dla osób ze wszystkich grup wiekowych, ponieważ „hormon” ten bierze udział w wielu procesach przemiany materii i ma centralne znaczenie m.in. dla stanu kości i szeregu procesów fizjologicznych.

 

 

Witamina D – niedobór: przyczyny

Przyczyną obniżonej produkcji endogennej witaminy D jest przede wszystkim zbyt krótkie przebywanie na słońcu (np. w przypadku osób, które cały dzień spędzają w biurze). Nie jest to jednak jedyny powód niedoboru tej witaminy2. Innymi przyczynami powszechnego niedoboru witaminy D są: ograniczone spożycie z pokarmem, zanieczyszczenie powietrza, niedostateczna ilość UVB od października do kwietnia w naszej szerokości geograficznej2 oraz otyłość, która przyczynia się do zaburzenia metabolizmu witaminy D1.

 

Witamina D – niedobór: profilaktyka

Dzięki właściwej profilaktyce skutki niedoboru witaminy D, takie jak krzywica, osteomalacja (rozmiękanie kości) czy osteoporoza, występują rzadziej.

 

 

Witamina D – niedobór: grupy ryzyka

Niedobór witaminy D szczególnie często dotyka pracowników biur, ponieważ – jak wiadomo – codzienna dawka promieni słonecznych jest głównym warunkiem syntezy endogennej witaminy D2.

VIGANTOLETTEN® 1000 j.m.

nr 1 * wśród preparatów z witaminą D

* IMS, sprzedaż wolumenowa 01-12.2016

Więcej

porady-ktore-pomoga-w-motywacji

TEST

Niedobór witaminy D: autotest

80 % Polaków ma niedobór witaminy D3. Sprawdź, czy możesz należeć do grupy zwiększonego ryzyka niedoboru witaminy D.

Zrób test >

Aktualna reklama TV

Zobacz film >
suplement Diety

Vigantoletten Max

vigantolettenmax.pl