Zakres zastosowania
Obecnie w zapobieganiu krzywicy (rozmiękanie kości), chorobie wywołanej niedoborem witaminy D, u niemowląt i małych dzieci stosuje się profilaktycznie witaminę D.
Krzywica jest chorobą kości, która znana jest też pod nazwą rozmiękanie kości. Charakteryzuje się zaburzonym mechanizmem mineralizacji kości. Wśród przyczyn krzywicy najważniejszą rolę odgrywa niedobór witaminy D.
Ryzyko niedoboru witaminy D jest bezsprzecznie najwyższe u niemowląt. Dostarczanie witaminy D z pokarmem matki i żywnością dla niemowląt niestety nie wystarcza. Synteza witaminy D w skórze jest obniżona w wyniku niedostatecznej ekspozycji na promieniowane słoneczne (szczególnie w miesiącach zimowych).
Dlatego wczesne podawanie witaminy D w tabletkach do rozpuszczania w wodzie zalicza się dzisiaj do powszechnie stosowanych metod zapobiegania niedoborowi witaminy D i krzywicy.
Aktualne zalecenia1 dotyczące podawania witaminy D (dziennie):
j.m. = jednostki międzynarodowe
Stosowanie witaminy D w leczeniu krzywicy ma długą tradycję. Terapia witaminą D została zapoczątkowana w latach 20. ostatniego stulecia. Odkryto wtedy pozytywny efekt naświetlania dzieci z krzywicą lampą kwarcową. Szybko znaleziono związek: światło słoneczne wspomaga wytwarzanie witaminy D w skórze i wyrównuje istniejący jej niedobór.
W kwestii zapobiegania krzywicy w każdym przypadku zasięgnij dokładnej porady u lekarza pediatry.
choroba spowodowana niedoborem witaminy D
tzw. rozmiękanie kości
nadmierna potliwość
rozmiękanie kości czaszki
zniekształecenie kości (np. nogi w kształcie litery O, lejkowata klatka piersiowa, skrzywienie kręgosłupa)
„żabi brzuch“ (wiotkie mięśnie brzucha)
Wskazana jest szczegółowa konsultacja z lekarzem pediatrą.
nr 1 * wśród preparatów z witaminą D
* IMS, sprzedaż wolumenowa 01-12.2016
Dowiedz się, co przyczynia się do poprawy poziomu zaopatrzenia organizmu w witaminę D.